نظريه يونانی ها درباره زندگی پس از مرگ

یونانی ها درباره زندگی پس از مرگ چه تصوری دارند؟

در یونان کهن،مردم هنوز تصور و تجسم دقیقی درباره اینکه آیا زندگی پس از مرگ وجود دارد یا نه نداشتند. اما بعدها در دوران شکوفایی یونان باستان،به عنوان مثال، جهان زیرین توسط هومر به طور   دقیق وصف گردید:دروازه عریضی درست زیر زمین آنجا که نور پایان می یابد ،به داخل قلمرو ظلمانی و تاریک هایدس(در روم:ارکوس)راه می یافت. ورودی این دروازه را سگ سه سر، زربروس نگهبانی می کرد تا هیچ روحی نتواند از دست هایدس فرار کند.شارون قایقران با قایق پارویی کوچکی ظاهر می شد  و روح شخص مرده را روی آب سیاه رود خانه استیکس قرار می داد  این رودخانه دور قلمرو مردگان جریان داشت. آنگاه دادرس مردگان حکم را می خواند  ودرستکاران به سمت راست می رفتند از نهر لیثه که به صافی نقره بود ،آب می نوشیدند  ودردها و رنج های زمینی خود را فراموش می کردند. سپس به صورت اشباحی بدون وجود مادی،در الیزیوم سیر می کردند و می گشتند. در الیزیوم،بهار بهار جاویدان حکمفرما بود.

گناهکاران و کجرمان برعکس، به سمت چپ وبه عمق تارتاروس نزول می کردندمکانی که آن را نهر آتش گذرانده و سوزانی احاطه کرده بود. در آنجا اینی ها بدکاران را شکنجه و عذاب می کردند و زندگی پر از رنج و شکنجه ای در انتظارشان بود.

/ 15 نظر / 84 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ژوکر(بد ذات)

پس من اسمت رو تو دار و دسته خودم می زارم منتظر باش ببين چه بکنم

يزدان

درود با درخواست پيوند شما موافقم شما پيوند شديد خواهش می کنم در عنوان پيوند من بنويسيد نژاد برتر سپاس و خدانگهدار

سحر

خیلی وقت به من سر نزدید دشتها آلوده ست در لجنزار گل لاله نخواهد روئيد در هواي عفن آواز پرستو به چه كارت آيد ؟ فكر نان بايد كرد و هوايي كه در آن نفسي تازه كنيم گل گندم خوب است گل خوبي زيباست اي دريغا كه همه مزرعه دلها را علف كين پوشانده ست هيچكس فكر نكرد كه در آبادي ويران شده ديگر نان نيست و همه مردم شهر بانگ برداشته اند كه چرا سيمان نيست و كسي فكر نكرد كه چرا ايمان نيست و زماني شده است كه به غير از انسان هيچ چيز ارزان نيست .

سميرا

پس يه پا بهشت و جهنم بوده اونجا!

محمدرضا

دوست عزيز خوبی خوب و علمی بود . اما کاش مطالبت رو با ذکر منبع می نوشتی . خوشحال می شم تبادل لينک داشته باشيم. حتما وبلاگم برام يادداشت بذار.

يزدان

درود فرارسیدن شب یلدا را بر شما شادباش میگویم به روزم

محمدرضا

سلام مارو تو وبلاگت لينک نکردی که هر موقع لينک کردی خبرم کن.

يزدان

درود با نوشتاری جنجالی به روزم

داریوش

سلام. از مشاهده این که به یونان علاقمندید و وبلاگ خود را به فرهنگ یونان اختصاص داده اید، بسیار خوشحالم. ولی خیلی شایسته تر بود اگر منابع ـ خصوصاً منابع چاپی ـ بیشتری استفاده می کردید، و نشانی کتاب شناختی آنها را با دقت ضبط می نمودید.به هر روی، اگر بخواهیم محتوای مفید وب به زبان فارسی را افزایش دهیم، با تکرار مطالب سایت های دیگر در وبلاگ خود، نمی توانیم این هدف را جامه عمل بپوشانیم. برایتان آرزوی توفیق می کنم.